Coraz więcej osób zaczyna mieć świadomość wszechobecnej chemii. Dotyczy to również kosmetyków, których używamy na co dzień – w tym mydła. Substancje chemiczne używane na skórę przedostają się do krwioobiegu już w ciągu kilkudziesięciu sekund. Niejednokrotnie są przyczyną alergii, uczuleń czy szorstkiej, suchej skóry. Rozwiązaniem dla takiego problemu może być używanie mydła domowej roboty. Dodatkowo, wykonywane samodzielnie mydło można wzbogacić o dodatkowe substancje pielęgnacyjne i lecznicze. W tym artykule dowiesz się, jak zrobić mydło ze spiruliną.
Mydło ze spiruliną – właściwości
Dodatek spiruliny do mydła sprawdzi się w pielęgnacji skóry dziecięcej i wrażliwej, oraz skóry problematycznej (np. trądzikowej) u nastolatków i dorosłych. Spirulina to alga, która nadaje skórze gładkości, elastyczności, a do tego ma właściwości oczyszczające. Obfituje w witaminy A, E, K, B, a także w żelazo, cynk, potas, selen, wapń i fosfor – czyli składniki niezbędne dla utrzymania zdrowej skóry. Dodatkowo łagodzi stany zapalne i przyspiesza gojenie się ran.
Mydło ze spiruliną – przygotowanie
Zaawansowane tworzenie domowego mydła od podstaw wymaga wprawy i umiejętności. Do przygotowania mydlanej bazy potrzebne będą:
- 91 g wodorotlenku sodu (NaOH)
- 750 g oliwy z wytłoczyn z oliwek
- 251 g wody destylowanej
Oliwę należy podgrzać do temperatury 100 stopni. Jednocześnie wodorotlenek sodu wsypuje się do wody, który tworzy ług – tę mieszankę podgrzewamy do temperatury 80 stopni. Następnie studzimy zarówno olej jak i ług do momentu uzyskania temperatury 35-45 stopni. Kolejnym krokiem jest wlewanie ługu do oliwy z oliwek i delikatne mieszanie. Należy tutaj uważać, aby nie pochlapać się w trakcie mieszania, ponieważ substancja ma właściwości żrące, dlatego najlepiej zabezpieczyć się ubierając okulary i rękawiczki. Następnie całość należy cierpliwie miksować, aż do uzyskania konsystencji zbliżonej do budyniu. Jest to etap, w którym należy dodać spirulinę. W tym momencie masa będzie gotowa do przelania do formy.
Przygotowanie mydła w wersji łatwiejszej wymaga dużo mniej pracy. Wystarczy kupić naturalne mydło szare lub hipoalergiczne i rozpuścić w kąpieli wodnej, a następnie dodać spiruliny i dokładnie wymieszać. Taką miksturę przelewamy następnie do plastikowej foremki i odkładamy do lodówki do wystygnięcia. Jest to najprostsza, najszybsza i najbezpieczniejsza metoda na przygotowanie mydła ze spiruliną.