Ciąża i poród to zawsze wielkie wydarzenie w życiu każdego kochającego rodzica. Chociaż jest to piękny czas, niewątpliwie także pełen trudnych wyzwań a czasami także niepokoju. W głowie rodziców pojawia się wiele ważnych pytań, na które szukają wiarygodnych odpowiedzi. Jednym z przykładów takich wątpliwości jest to, czy nowordek powinien tracić na wadze po urodzeniu? Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych informacji na ten temat. Zachęcamy do lektury.
Spadek wagi po urodzeniu – czy to normalne?
Spadek wagi po urodzeniu to jedna z tych spraw, które spędzają rodzicom sen z powiek. Masa ciała u noworodków to jedna z najważniejszych kwestii, dlatego spadek wagi po porodzie budzi w rodzicach wiele wątpliwości i jest przyczyną niepokoju. Warto jednak pamiętać, że taka sytuacja jest w większości przypadków normalna. Proces ten jest związany głównie z utratą płynów, co następuje dzięki oddawaniu moczu czy smółki. Dziecko traci na wadze zazwyczaj w okresie do 3 dni po porodzie. Maksymalna utrata masy ciała noworodka w tym czasie nie powinna przekraczać 10% wagi urodzeniowej malucha. W około 8 dobie po urodzeniu maluch powinien wrócić do masy urodzeniowej. Jeśli rodzice mają jakieś wątpliwości lub obawy, zawsze warto skontultować się z lekarzem. Jeśli mowa o niefizjologicznych powodach spadku wagi dziecka, wśród najczęstszych można wymienić odwodnienie, infekcje, alergie pokarmowe czy schorzenia układu pokarmowego dziecka.
Zakończenie
Utrata masy po urodzeniu może budzić w rodzicach lęk i niepokój. Warto jednak pamiętać, że najczęściej jest to naturalny proces. Maluch do 3 doby po urodzeniu traci płyny, co jest normalne. W około 8 dobie po urodzeniu, dziecko powinno powrócić do wagi urodzeniowej. Jeśli rodzice są zaniepokojeni utratą masy ciała dziecka, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Należy to zrobić szczególnie wówczas, gdy utrata masy ciała w pierwszym tygodniu po urodzeniu wynosi więcej niż 10%. Trzeba jednocześnie pamiętać o indywidualnych odchyleniach od normy.